- Uzdrowicielki z plemion z Chile stosowały kamienie, bazaltowe w celach terapeutycznych,
- Filipinki zapoczątkowały używanie pumeksu (odmiana bazaltu) w celu usuwania zrogowaciałego naskórka,
- W Rosji używano rozgrzanych kamieni bazaltowych podczas kąpieli,
- Japończycy używają nagrzanych kamieni w celu zmniejszenie uczucia łaknienia (okolice żołądka),
- W dynastii Shang 2000 p. n. e. używano gorących kamieni w celu regeneracji mięśni po ciężkiej pracy,
- Indianki używały ciepłych kamieni w celu złagodzenia bólów menstruacyjnych.
Leczenie kamieniami to metoda relaksacji opracowana pod koniec lat dziewięćdziesiątych przez amerykańską masażystkę Mary Nelson – Hannigan z Tucson z Arizony. Mary udoskonaliła pierwotne zabiegi , które dzisiaj stanowią kombinacje termoterapii, czakroterapii, refleksoterapii, litototerapii i aromaterapii. W czasie masażu oprócz kamieni bazaltowych , które zatrzymują długo temperaturę i wolno ja oddają, używane są także kamienie szlachetne i półszlachetne w cele zrównoważenie energii krążącej. Wg hinduskiej koncepcji energia powstaje i jest regulowana w systemie czakr (czakram), które stanowią ośrodki energetyczne. Ośrodki energetyczne łącza kanały energetyczne (nadis) z ciałami energetycznymi.
Zaburzenia krążenia energii krążącej wpływa na nieprawidłowe działanie poszczególnych narządów.
Wyróżniamy 7 głównych czakr :
- Czakra podstawowa – występuje w okolicy kości ogonowej Oddziałuje na układ mięśniowy, kostny całego ciała, stymuluje proces krwiotwórczy, kontroluje, koordynuje i energetyzuje gruczoły wydzielania wewnętrznego oraz wszystkie tkanki i narządy organizmu, wpływa pobudzająco na pracę narządów płciowych i odpowiada za ogólna witalność. Zakłócenia w energii wywołują : schorzenia kręgosłupa, choroby krwi, artretyzm, zaburzenia rozwoju, osłabienie sił witalnych.
- Czakra płciowa – położony w linii środkowej ciała w okolicy spojenia łonowego. Mają wpływ na narządy płciowe i pęcherz moczowy a nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu prowadzą do zaburzeń seksualnych.
- Czakra splotu słonecznego – leży na wysokości poniżej wyrostka mieczykowatego. Zaopatruje w energie wątrobę, trzustkę, żołądek, serce , płuca i częściowo jelita i przeponę. Zakłócenia w energii powodują : cukrzyce, dolegliwości serca i wrzody przewodu pokarmowego .
- Czakra sercowa – leży w centrum klatki piersiowej, na wysokości VIII kręgu Th, reguluję pracę serca, układu krwionośnego i płuc. Jest połączona z poprzednią czakrą i wpływa na emocje, napięcie i stresy. Zakłócenia w energii powoduję : choroby serca i płuc.
- Czakra gardłowa – umiejscowiona w części gardłowej na wysokości III kręgu C. kontroluje i wpływa na czynność gardła , tarczycy i przytarczycy oraz układu limfatycznego. Zakłócenia energii powodują schorzenia gardła.
- Czakra adżna – określane jako trzecie oko zlokalizowane między brwiami, kontroluje pracę przysadki mózgowej, wpływa na czynność mózgu, nadzoruje prace pozostałych głównych czakr i podległych im gruczołów i narządów wewnętrznych.
- Czakra czołowa – leży na czubku głowy. Reguluje prace szyszynki i układu nerwowego. Zakłócenia powodują schorzenia ośrodkowego układu nerwowego
Oddziaływanie gorących kamieni:
- Zwiększone przekrwienie miejscowe,
- Rozszerzenia naczyń krwionośnych i limfatycznych,
- Poprawa procesu detoksykacji tkanek,
- Lepsze odżywienie tkanek,
- Wzrost efektywności procesów immunologicznych,
- Ułatwia oddychanie skórne i poprawia jej odżywianie,
- Poprawa elastyczności i jędrności skóry,
- Pomaga zwalczać cellulit,
- Regeneruje mięśnie po długotrwałym wysiłku,
- Poprawia napięcie i elastyczność mięśni,
- Działa uspokajająco i relaksacyjnie,
- Łagodzi objawy stresu,
- Przywraca równowagę między układem współczulnym i przywspółczulnym
Czas zabiegu ok. 60 – 90 min.